Mým záměrem je umožnit co největšímu počtu majitelů automobilů ŠKODA podrobnější seznámení.
                                                TROCHU Z HISTORIE

V týdnu před Vánocemi roku 1895 začal mechanik Václav Laurin a knihkupec Václav Klement v Mladé Boleslavi vyrábět jízdní kola značky Slavia. Za několik let, roku 1899, mohla firma Laurin & Klement zahájit výrobu motocyklů. Po prvních pokusech na přelomu století přešla firma v roce 1905 postupně na výrobu automobilů. První automobil Voiturette A byl, stejně jako motocykly, prodejním úspěchem.
Aby se firma mohla udržet na trhu, došlo v roce 1925 ke sloučení s podnikem Škoda Plzeň. To znamenalo konec firmy Laurin & Klement. V následujících letech byla modernizována výroba, jež tehdy zahrnovala vedle osobních automobilů rovněž různé typy nákladních vozidel, autobusy, letecké motory a zemědělské stroje.
Již v roce 1930 se produkce automobilů v rámci koncernu Škoda opět vydělila. Vznikla samostatná Akciová společnost pro automobilový průmysl (ASAP), které se po odeznění světové hospodářské krize posléze opět podařilo uspět na mezinárodním automobilovém trhu modelem Škoda 422 a 420 Popular. Tento vývoj však brzy přerušila 2.světová válka, jež ochromila civilní program a výrobu zaměřila na vojenské potřeby. Za 2. světové války se továrna stala součástí koncernu Hermann-Göring-Werke a vyráběla zbraňové součásti a terénní vozidla.
Po 2.světové válce byla firma přeměněna na národní podnik s označením AZNP Škoda, jemuž náleželo v souvislosti s politickým vývojem země monopolní postavení ve výrobě osobních vozidel. Po roce 1946 začala výroba osobních vozidel Škoda 1101/1102 Tudor.
I přes hospodářské a politické souvislosti dané doby si firma dokázala podržet relativně dobrý standart, o němž svědčí modely padesátých a šedesátých let - Spartak, Octavia, Felicia, Škoda 450 i Škoda 1000 MB.
Nový růst prožila výroba teprve uvedením vozidel řady Škoda Favorit v roce 1987.
Po politických změnách v roce 1989 začala automobilka v Mladé Boleslavi hledat silného zahraničního partnera. 16. dubna 1991 zahájil svou činnost společný podnik Škoda, automobilová a.s. (později Škoda Auto a.s.), jenž se stal vedle firem Volkswagen, Audi a Seat tehdy čtvrtou značkou koncernu VW Group.
V roce 1994 byla řada vozidel Favorit nahrazena modelem Škoda Felicia, jenž svou kvalitou a stylem odpovídal mezinárodním měřítkům. Zároveň byla připravována výroba druhé modelové řady nižší střední třídy - Octavia, a to již na koncernovém podvozku. Modely Škoda Octavia (od r. 1997), Škoda Fabia (od r. 1999) a Škoda Superb (od r.2001) ve všech svých variantách už plně konkurují vozům předních světových značek.
Zatím posledním modelem je Škoda Superb navazující na firemní tradici luxusních limuzín.
22.01.2009 16:22:07
Petr h
Vlastní vyhledávání
Aukční portál
TOPlist
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one