Mým záměrem je umožnit co největšímu počtu majitelů automobilů ŠKODA podrobnější seznámení.
Octavia Green E Line - první elektromobil Škoda 

Škoda Auto představuje na letošním mezinárodním autosalonu v Paříži koncept Octavia Green E Line, vůbec první studii vozu s čistě elektrickým pohonem.

S konceptem Octavia Green E Line Škoda prokazuje svou schopnost inovace a svou technologickou kompetenci i v této perspektivní oblasti. Nasazení první testovací flotily je plánováno už na rok 2011.

Mobilita pro lidi a čisté automobily pro životní prostředí – to jsou závazky společnosti Škoda.
To je budoucnost – mobilita bez emisí. "Octavia Green E Line ideálně ztělesňuje hodnoty naší značky. Spojuje přání individuální mobility s naším cílem chránit životní prostředí," řekl Prof. Dr. Winfried Vahland, předseda představenstva společnosti Škoda Auto a.s.

Studie Green E Line vychází z modelu Škoda Octavia Combi. Svou modulární konstrukcí podlahy
je sériový model ideálně vhodný pro montáž baterie, elektronické řídicí jednotky a elektromotoru. Elektromotor podává v trvalém provozu výkon 60 kW, maximální výkon činí 85 kW. Nejvyšší točivý moment o hodnotě 270 Nm je k dispozici už při rozjezdu, což je dáno charakteristikou tohoto pohonu, Díky tomu je možné výrazné zrychlení z místa. Tato agilita je ideální zejména v městském provozu. Octavia Green E Line akceleruje z 0 na 100 km/h za pouhých dvanáct sekund. Maximální rychlost je omezena na 135 km/h.

Elektrickou energii čerpá Octavia Green E Line z moderního ion-lithiového akumulátoru. Dojezd
140 km
splňuje požadavky většiny řidičů, kteří v Evropě dojíždějí do zaměstnání. Baterie se skládá
ze 180
jednotlivých lithium-iontových článků o průměru 150 mm a délce 650 mm. Akumulátor má kapacitu 26,5 kilowatthodin, jeho hmotnost činí zhruba 315 kilogramů. Blok akumulátoru je umístěn pod střední a zadní podlahou a částečně i v zavazadlovém prostoru. Prostor pro posádku a objem zavazadlového prostoru to téměř neomezuje. Pro pasažéry je k dispozici pět plnohodnotných míst
k sezení. Prostor pro posádku je totožný s tím, který nabízí běžná Octavia Combi se spalovacím motorem.

Řidič Octavia Green E Line zůstává díky inteligentním ukazatelům na přístrojové desce vždy pánem situace. Permanentně dostává důležité informace o aktuálním výkonu, spotřebě a stavu nabití akumulátoru i o zbývajícím dojezdu vozu. Displej navigačního systému navíc zobrazuje aktuální tok energie. Řidič tak v každé situaci ví, zda právě proud spotřebovává nebo zda je energie získávána zpět – například při brzdění nebo brzděním motorem při sjíždění svahu.

Ekologický pohon Škody Octavia Green E Line se projevuje také na vnějším vzhledu. Studie
je lakována v odstínu perlová bílá, chromované prvky na přídi, zádi a na kolech tvoří decentně elegantní akcent. Působivý barevný kontrast proti tomu tvoří lesklá černá střecha vozu.
V ní se nachází panoramatické střešní okno s integrovanými fotovoltaickými články.

Už v průběhu roku 2011 plánuje Škoda vyslat na silnice testovací flotilu vozů Octavia Green
E Line. Od tohoto praktického testu automobilka očekává doplňující poznatky pro další vývoj elektrického pohonu. 

30.09.2010 22:13:42
Petr h
Vlastní vyhledávání
Aukční portál
TOPlist
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one